server tanıtımı, server tanıtım, pvp, knight online,metin2, Silkroad, online oyun, oyun, ko, gold, pvp alanı, bot, serverlar, gold, knight online, türkko, türk knight, serverlar, 1299, 2xxx, sw, asas
Pvp server tanıtım alanı | PVP ALANIKonuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BEŞİKTAŞ tribünün görünmez kahramanları - OPTİK BAŞKAN | MÜHENDİS OKTAY
yurtsevilsengül
#1
Mühendis Oktay

[​IMG]

1991 yılında beşiktaşın galatasarayı 1-0 yendiği bir maçın ardından boynundaki juventus kaşkolu yüzünden linç edilen beşiktaş taraftarı. o sıralarda italyada çalışan bir mühendis olan oktay izin için türkiyeye gelmiş, maçın ardından iki arkadaşıyla birlikte gezerken, boynundaki juventus atkısı yüzünden 30-35 kişilik bir galatasaraylı grubun saldırısına uğramıştı.

boynundaki atkıdan çekilip yerde sürüklenen oktay bu sırada kafasına aldığı sopa ve tekme darbeleri ile hayatını kaybeder. olayın failleri yakalandı mı bilmiyorum ama bir hafta sonraki galatasaray-bakırköy maçında aynı ekip ali samiyende yerini almıştı

bu olaydan 1 hafta sonra uğur dündar'ın hodri meydan programında bu olayın üstüne gidilerek, 3 büyük kulübün fanatik taraftarları hakkında kapsamlı bir program yapılır. eğitim durumları, işleri, nerden beslendikleri vs vs.
bu program türkiyedeki tribün terörü hakkında ilk kapsamlı araştırma sayılabilir.

O Dönemlerinden bir röportaj :

-Unutamadığın bir olay var mı o dönemlerden ?
Unutmadığım , keşke olmasaydı diyeceğim tek olay Oktay'ın öldürülmesidir herhalde. Yılını hatırlamıyorum, 1992'ydi galiba. Biz galatasaraylılarla ali sami yendeki maçtan sonra şişli camiinin karşısındaki sokakta randevulaşmıştık. Biz gittik , nereden baksanız 200-300 kişiyiz. 45 dakika falan bekledik galatasaraylıları. Polisler geldi bizi dağıtmaya çalıştı, aşağı yolladı bizi. Biz aşağıya indik ama hemen geri döndük. Bir yarım saat 45 dakika da öyle bekledik. Çünkü hesaplıyoruz, o saate kadar gelmeleri lazım. Ali sami yenin çok yakınındayız çünkü. Baktık gelen yok, ayrıldık. Meğer galatasaraylılar grup halinde stattan çıkmışlar, durakta otobüs bekleyen bir kardeşimizi boynunda kaşkol var diye dövmeye başlamışlar. Öyle bir iki kişi değil yani, 25-30 kişi girişmişler arkadaşa. Kardeşimizi orada kaybetmişiz. Yanlış yapıldı, kahpelik yapıldı. Tek başına duran adama o kadar adam girişilmez.
Tek adamı azat et , bir işin varsa gel şişliye paylaşalım kozlarımızı. O çok gücüme gitti. Keşke olmasaydı. Hala çok üzülürüm. Ama haber gelmemişti bize. Gelseydi başka olurdu.

Daha sonra konuştunuz mu galatasaraylılarla bunu ?
Özür olsa ne olur ki ? Cinayet işlenmiş. O çocuğun annesine ve ailesine yazık. Kahpece gitti. Galatasaraylılar daha sonra inönüdeki bir kaç maça korkarak geldiler. İstesek misilleme yapardık, biz de tek başına maça gelenin üzerine saldırırdık. Ama bize yakışmaz. Bizim kitabımızda yazmaz öyle şey...
Mehmet Işıklar ( Optik Başkan )

[​IMG]

- Optik Başkan kimdir ?

Asıl adı Mehmet Işıklar, Beşiktaş tribünlerinin Optik Mehmet’i.. 1969 yılında İstanbul, Kadırga’da doğdu. Baba tarafından Malatya, anne tarafından Arnavut kökenlidir. İlkokulu ; Kadırga’da, ortaokulu ; Ortaköy Gaziosmanpaşa’da, liseyi de Kabataş Lisesi’nde okudu. Daha sonra, İstanbul Üniversitesi Edebiyet Fakültesi Tarih bölümünden mezun oldu. 1 sene öğretmenlik yaptıktan sonra Beşiktaş’tan hasretine dayanamadı ve mesleği bıraktı. Aynı zamanda, Çarşı Grubu’nun kurucularından bir tanesidir.

- Beşiktaşlılığı nereden geliyor ?

Beşiktaşlılığı annesinden gelmektedir. Anne tarafından çoğu Beşiktaşlıdır. Dedesi 1940-50′li yıllarda, Taksim Stadı’nda Beşiktaş maçlarını kaçırmazmış. Çok iyi bir Beşiktaşlı olduğu için Mehmet Işıklar’da da etki bırakmış. Dedesinin bıraktığı etkiden dolayı Beşiktaşlı olmuş Mehmet Işıklar. Beşiktaş yüzünden zamanında başına bir şey geldiğinde ; yani maçlarda kavga olduğu zaman, karakola düştüğünde, hastaneye gittiğinde, işi gücü bırakıp, okula gitmeyip deplasmanlara gittiği zaman babası annesine kızarmış. ”Senin yüzünden Beşiktaşlı oldu, başına neler geliyor” dermiş.
- İlk maçı..

Maça ilk kez 1974-1975 senesinde babasından yalvar yakar izin alarak dükkanın çırağıyla beraber gitti. O zaman stad müdürü tanıdık olduğundan ilk maçına bedava girdi. Maç Beşiktaş ile Trabzonspor arasındaydı. Numaralı tribünde oturuyordu, Beşiktaş maçı kaybetmişti. Maç sonunda kendini tutamamış ve ağlamaya başlamıştı. Yan tarafında yaşlı bir amca vardı, devamlı cep kanyağı içiyor, çikolata yiyordu. Gelip ona ağlamasın diye çikolata verdi. Bir dahaki sefere yeneceklerini, Beşiktaş’ın büyük bir takım olduğunu söyledi.

İkinci maçında Dolmabahçe’den bir bayrak satın aldı. Heyecanla stada girdi. Bir de baktı ki, yanlışlıkla Gazianteplilerin içine girmiş. Hemen beşiktaş tarafına geçti. Beşiktaş 1-0 ağlup durumdaydı. Tribünlerde kırk bin kişi vardı. Beşiktaş o zamanlar 11-12. sıralardaydı. Bu yüzden taraftarlar biraz agrasifti. 90. Dakikada hakem Beşiktaş lehine penaltı kararı verdi. Beşiktaş’a yeni gelen Mehmet Ekşi penaltıyı kaçırdı, hakem penaltıyı tekrarlattı. Bu kez gol oldu ve maç 1-1 bitti.

-Tribünler eskiden nasıldı ?


Beşiktaş o yıllarda şampiyon olamıyor ve sıralamarda hep geride kalıyordu. Buna rağmen seyircisi çığ gibi büyüyor, her maçı kırk bin kişiye oynuyordu. Beşiktaş yenilinde hep olay çıkıyordu.hakeme tribünlerden içki şişesi fırlatanlar bile vardı. Buna rağmen tribündeki taraftar üstünlüğü hep Beşiktaştaydı. ‘o yıllarda Galatasaray ve Fenerbahçe taraftarları kapalı tribüne girmek şurda dursun, önünden bile geçemezlerdi. Açık tribünde üst üste otururlardı.’ Bir keresinde Galatasaraylı taraftarlar polis eşliğinde kapalı tribüne girmeye gelmişlerdi. O an kapalının önünde bulunan taraftarımız hem polislere hem de Galatasaraylılara engel olmayı başardı ve kapalıyı vermedi. Rahmetli Kemal Sunal’ın ‘Gol Kralı’ filminde dikkat ederseniz kapalı tamamen Beşiktaşlılardan oluşmaktadır.

-Optik Lakabı Nereden Geliyor?

Zamanla maçların hepsine gitmeye başlamış Mehmet Işıklar. Elinde bayrağı ve darbukasıyla maçların hepsine gidiyordu. Ve yavaş yavaş fanatik grupların içine girmeye başlamıştı. O dönemlerde tribünleri; Bekir Abiler, Hacı Abiler ve Musa Abiler yönlendiriyordu. Bunlar, kavgacı gruplardı. Bir de Yelken Birollardan oluşan besteci grup vardı. Gerçekten de en iyi besteleri onlar yapardı. Bir maçta, on kişi ile yeni yaptıkları ‘Beşiktaşsın sen bizim canımız- siyahla beyaz akar kanımız’ bestesini söylediler. Daha sonra bütün tribüne söylettiler. Yıllardır bunu Türkiye söylüyor. Fanatik gruplar Mehmet’i çok seviyordu. Zamanla onların maskotu haline gelmişti. O zamanlar camları kalın olan gözlük takıyordu. Bekir Abilerin gruptan olan Serdar Abi birden ona ‘Optik’ diye seslendi. Ve o zamandan beri optik lakabı kaldı. Sonradan gözlük kullanmayı bıraktı hatta, çok az kişi onu gözlük taktığı yıllardan bilir.


-Hayali neydi ?


O dönemlerde, Bekir Abi onun ve tribüncülerin ilahı ve lideriydi. Onu yakın deplasmanlara götürüyorlardı. Bu deplasmanlar genellikle Sakarya ve Kocaeli idi. Eski dönemde maçlar gündüz olduğu için Bursa, Eskişehir gibi deplasman maçlarına geceden gidiliyor ve genellikle taraftarlar arasında kavga çıkıyordu. Bekir abi onu böyle maçlara götürmezdi. Onu hep kollardı. Mehmet Işık, ‘ Bir gün, gelecekte, ben de Bekir Abi gibi tribünlerin ilahı olacağım’ diyordu. ‘Optik Abi’ olurken de her yönüyle tribünlere sahip çıktı. Beşiktaş için yapılması gereken hiçbir şeyden hiçbir zaman kaçınmadı. Parası olmayana para, bileti olmayana bilet verdi. Küçük büyük demeden herkese sevgiyle yaklaştı. Ne zaman Optik Abileri onların olduğu yerde olsa, herkesin kendine olan güveni artardı. Hep en önde olmuştur. Çünkü liderlik bunu gerektiriyor derdi

- Özel hayatı

Beşiktaş dışında hiçbir özel hayatı olmamış Optik Mehmet’in. Doğru dürüst kız arkadaşı bile olmamış. Müzik dinlemeyi çok severdi, özellikle özgün müzikleri. Sokak köpekleri beslerdi. Yaklaşık 40-50 köpeğe bakmıştır; onların aşılarını yaptırır, kimlik kartlarını çıkartır, yavrularını beslerdi. Çoğu zaman onlarla konuşurdu. En iyi dostlarından biri köpeği Sali’ydi. Kahvehanelerden nefret eder. Gezmeyi ve sinemaya gitmeyi çok severdi.

- Okul yılları


Ortaokulu Ortaköy’de Gaziosmanpaşa’da okudu daha sonra Kabataş Lisesi’ne geldi. Kabataş, başlı başına bir olaydı. Onun okuduğu yıllarda Kabataş Lisesi’nde Fenerli ve Galatasarylılar çoğunluktaydı. Kabataş’da Beşiktaşlılığı oluşturabilmek için zamanın da kurdukları çarşı grubundaki kurucu arkadaşlarının da desteğiyle Galatasaraylıları ve Fenerlileri sindirdiler. Ve Kabataş Lisesi’ni Beşiktaş’ın kalesi yaptılar. Üniversiteye gelince İstanbul Üniversitesi Edeiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunudur. Okul yıllarını hep normal süresinde bitirdi. Daha sonra da öğretmen oldu.


- Öğretmenlik yaptığı dönem


Ankara’nın ilçesi Çubuk’ta, Yatılı Çubuk Lisesi’nde bir süre öğretmenlik yaptı. Sınıfa ilk girdiğinde; Beşiktaşlılığnı gizleyerek, öğrencilere hangi takımı tuttuklarını sordu. Beşiktaşlıları çok iyi tespit ettikten sonra Beşiktaşlı olduğunu söyledi. Ve tekrar Beşiktaşlıların el kaldırmasını söyledi. Bu kez eller biraz daha fazlaydı. Fakat kimlerin Beşiktaşlı olduğunu çok iyi tespit etmişti. Sonra öğrencilerine dönerek onlara aynen şunları söyledi: ‘ Beşiktaşlı olanlara bir not fazla vereceğim , dört ise beş, beş ise altı, Fenerli ve Galatasarylılara ne bir fazla ne bir eksik not vereceğim.’ dedi. Bir de Pazartesi günleri Beşiktaş yenilmiş ve berabere kalmış ise kimse kesinlikle futboldan konuşamıyordu. Konuşana kızıyordu ve dersleri ağırlaştırıyordu. Beşiktaş kazanmış ise dersin ilk yirmi dakikasını ders yapmadan futboldan bahsederek geçiriyordu. Ama bütün öğrencileri onu çok severdi. Çünkü o onların hem öğretmenleri hem sıra arkadaşları hem de anne ve babaları gibiydi. Çoğuna ihtiyaçları olduğunda, para bile veriyordu. Bir yıl öğretmenlik yapıp tekrar Beşiktaş’ına geri döndü.

- Solcu Optik

Çarşı’nın ‘A’sının anarşist işareti olmasında, en politik tribün olmasında Optik Mehmet’in büyük etkisi vardı.’Optik Başkan’ın solcu olduğunu herkes bilirdi. Diğer tribün liderlerinin aksine kendisine ‘reis’ denmesine izin vermemişti.

- Ölümü

Çok sevilen adamın, bir kötü özelliği uyuşturucu kullanmasıydı. Bu yüzden iki buçuk yıl hapse mahkûm oldu. 20 Temmuz’da cezaevinden çıktı. Beşiktaş’taki Abbasağa parkında yüzlerce kişi onu meşaleler, marşlar ve adına yazılmış sloganlarla karşıladı.
Cezaevinden çıktıktan altı gün sonra kalp krizinden öldüğü Beşiktaş’ın internet sitelerinde açıklandı. Cenaze namazı boyunca sessiz olan arkadaşları, imam ‘Hakkınızı helal eder misiniz?’ diye sorduğunda taraftar gür sesiyle bağırdı: “Helal olsun.”
Cenaze camiden çıktığında tezahüratlar başladı: “Son holigan oley…” Eski güzel günleri hatırlatan slogan atıldı: “Optik Başkan, bize yemek ısmarla. Parasını alırsın sonra…”
Ara
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Beşiktaş'ın transferinde şok ayrıntı kocamanerendemir 0 36,167 10-01-2018, Saat: 18:27
Son Yorum: kocamanerendemir
  Beşiktaş'ta antrenman öncesi gerginlik suhuletatasevin 0 36,183 10-01-2018, Saat: 18:27
Son Yorum: suhuletatasevin
  Lucescu ve Havutçu, Beşiktaş'ın Antalya kampını ziyaret etti dinçsanselin 0 36,184 10-01-2018, Saat: 18:27
Son Yorum: dinçsanselin
  Beşiktaş taktik çalıştı dalokayhalittin 0 36,165 10-01-2018, Saat: 18:27
Son Yorum: dalokayhalittin
  Süleyman Seba ~ Kimdir? Beşiktaş Tarihi ve Hayatı ! berinayzıt 0 36,197 10-01-2018, Saat: 18:23
Son Yorum: berinayzıt

Hızlı Menü: